Amphenol Aerospace Operations MS27474T22B21PC
MS27474T22B21PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T22B21PC
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T22B21PC.pdf
Availability of MS27474T22B21PC
QUANTITY
MS27474T22B21PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T22B21PC
Internal Part NumberEIS-MS27474T22B21PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T22B21PC
Related LinksMS27474, MS27474T22B21PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T22B21PC Details Description
Related parts for MS27474T22B21PC
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
5 X 6 METRAL CABLE CONN. datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
SWITCH 40A NON-F 3P UL508 datasheet.pdf