Amphenol Aerospace Operations MS27474T22B21PC
MS27474T22B21PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T22B21PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T22B21PC.pdf
Availability of MS27474T22B21PC
QUANTITY
MS27474T22B21PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T22B21PC
Internal Part NumberEIS-MS27474T22B21PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T22B21PC
Related LinksMS27474, MS27474T22B21PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T22B21PC Details Description
Related parts for MS27474T22B21PC
TRANS NPN 60V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
MOD ATOP AUTO TELEMATIC datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf