Amphenol Aerospace Operations MS27474T24B29P
MS27474T24B29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T24B29P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T24B29P.pdf
Availability of MS27474T24B29P
QUANTITY
MS27474T24B29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T24B29P
Internal Part NumberEIS-MS27474T24B29P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T24B29P
Related LinksMS27474, MS27474T24B29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T24B29P Details Description
Related parts for MS27474T24B29P
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2R036MS-4,0C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY .6A 40V AXIAL datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf