Amphenol Aerospace Operations MS27474T24B29P
MS27474T24B29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T24B29P
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27474T24B29P.pdf
Availability of MS27474T24B29P
QUANTITY
MS27474T24B29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T24B29P
Internal Part NumberEIS-MS27474T24B29P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T24B29P
Related LinksMS27474, MS27474T24B29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T24B29P Details Description
Related parts for MS27474T24B29P
RES SMD 91 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ADAPTOR PLUG ASSY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS INLINE SKT RA datasheet.pdf