Amphenol Aerospace Operations MS27474T24B61SA
MS27474T24B61SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27474T24B61SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27474T24B61SA.pdf
Availability of MS27474T24B61SA
QUANTITY
MS27474T24B61SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27474T24B61SA
Internal Part NumberEIS-MS27474T24B61SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27474T24B61SA
Related LinksMS27474, MS27474T24B61SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27474T24B61SA Details Description
Related parts for MS27474T24B61SA
TERMINAL TURRET DOUBLE END .051" datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO AUTOMOTIVE 36POWERSO datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf