Amphenol Aerospace Operations MS27484E14A37P
MS27484E14A37P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E14A37P
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E14A37P.pdf
Availability of MS27484E14A37P
QUANTITY
MS27484E14A37P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E14A37P
Internal Part NumberEIS-MS27484E14A37P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E14A37P
Related LinksMS27484, MS27484E14A37P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E14A37P Details Description
Related parts for MS27484E14A37P
CONN RECEPT 20POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
KIT DEVEL DIG COMPASS MOD RS232 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
INSERT MALE 4POS+1GND SCREW datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOD DDR SDRAM 256MB 184UDIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 30MM datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 125V RADIAL datasheet.pdf