Amphenol Aerospace Operations MS27484E14B35P
MS27484E14B35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E14B35P
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E14B35P.pdf
Availability of MS27484E14B35P
QUANTITY
MS27484E14B35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E14B35P
Internal Part NumberEIS-MS27484E14B35P
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert14-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E14B35P
Related LinksMS27484, MS27484E14B35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E14B35P Details Description
Related parts for MS27484E14B35P
CONN RCA PLUG W/STRAIN REL RED datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCF547X datasheet.pdf
CONN PLUG CHAMP 50POS VERT datasheet.pdf
ENCODER 32 POS OPTICAL PC MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 316 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf