Amphenol Aerospace Operations MS27484E16A55SA
MS27484E16A55SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E16A55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E16A55SA.pdf
Availability of MS27484E16A55SA
QUANTITY
MS27484E16A55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E16A55SA
Internal Part NumberEIS-MS27484E16A55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E16A55SA
Related LinksMS27484, MS27484E16A55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E16A55SA Details Description
Related parts for MS27484E16A55SA
SWITCH PUSHWHEEL 100MA BCD datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROGR LASER 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED HARDWARE FILTER BOOT datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 63 V datasheet.pdf