Amphenol Aerospace Operations MS27484E24F29PB
MS27484E24F29PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E24F29PB
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E24F29PB.pdf
Availability of MS27484E24F29PB
QUANTITY
MS27484E24F29PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E24F29PB
Internal Part NumberEIS-MS27484E24F29PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E24F29PB
Related LinksMS27484, MS27484E24F29PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E24F29PB Details Description
Related parts for MS27484E24F29PB
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SOIC datasheet.pdf
KIT STARTER SPARTAN-3 PCI-E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
IC LEVEL XLATOR/TXRX XSON8U datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8 16DHVQFN datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.3 datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf