Amphenol Aerospace Operations MS27484T16F26P
MS27484T16F26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T16F26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T16F26P.pdf
Availability of MS27484T16F26P
QUANTITY
MS27484T16F26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T16F26P
Internal Part NumberEIS-MS27484T16F26P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T16F26P
Related LinksMS27484, MS27484T16F26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T16F26P Details Description
Related parts for MS27484T16F26P
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-EDIP datasheet.pdf
SOCKET HEX 2.5MM 1.50" datasheet.pdf
RES SMD 9.09M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWIT OCP CV/CC HV 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RECEPT 1.27MM IDC 14POS datasheet.pdf