Amphenol Aerospace Operations MS27484T16F35SALC
MS27484T16F35SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T16F35SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27484T16F35SALC.pdf
Availability of MS27484T16F35SALC
QUANTITY
MS27484T16F35SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T16F35SALC
Internal Part NumberEIS-MS27484T16F35SALC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert16-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T16F35SALC
Related LinksMS27484T, MS27484T16F35SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T16F35SALC Details Description
Related parts for MS27484T16F35SALC
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.01% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT RA datasheet.pdf
GN SERIES - STARTER-KIT datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf