Amphenol Aerospace Operations MS27484T18B28SLC
MS27484T18B28SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T18B28SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 28POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27484T18B28SLC.pdf
Availability of MS27484T18B28SLC
QUANTITY
MS27484T18B28SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T18B28SLC
Internal Part NumberEIS-MS27484T18B28SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions28
Shell Size - Insert18-28
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (26)
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T18B28SLC
Related LinksMS27484T, MS27484T18B28SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T18B28SLC Details Description
Related parts for MS27484T18B28SLC
IC Z8PLUS 1K OTP XTEMP 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX W/CASE 9PC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO LNG HNG L datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf