Amphenol Aerospace Operations MS27484T18B30P
MS27484T18B30P picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T18B30P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T18B30P.pdf
Availability of MS27484T18B30P
QUANTITY
MS27484T18B30P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T18B30P
Internal Part NumberEIS-MS27484T18B30P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T18B30P
Related LinksMS27484, MS27484T18B30P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T18B30P Details Description
Related parts for MS27484T18B30P
MOSFET N-CH 500V 18A TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV NP0 3640 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X39MM 115VAC MX2A4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CORRUGATED TUBE SCREW CONNECTION datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR TQFN datasheet.pdf
PC WORX SRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323 datasheet.pdf