Amphenol Aerospace Operations MS27484T18F11S
MS27484T18F11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T18F11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T18F11S.pdf
Availability of MS27484T18F11S
QUANTITY
MS27484T18F11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T18F11S
Internal Part NumberEIS-MS27484T18F11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T18F11S
Related LinksMS27484, MS27484T18F11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T18F11S Details Description
Related parts for MS27484T18F11S
IDC CABLE - MKS26K/MC26F/MPR26K datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POT 1.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
MODULE MEMS COMPASS SPI CM1015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS INLINE PINS datasheet.pdf
CONN MALE NO CONTACT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
2MMHM HDR ASY,12R SEL/LD 72 POS datasheet.pdf