Amphenol Aerospace Operations MS27484T20B41PA
MS27484T20B41PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T20B41PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T20B41PA.pdf
Availability of MS27484T20B41PA
QUANTITY
MS27484T20B41PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T20B41PA
Internal Part NumberEIS-MS27484T20B41PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T20B41PA
Related LinksMS27484, MS27484T20B41PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T20B41PA Details Description
Related parts for MS27484T20B41PA
CONN SPRING 45POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS TYPE D VERT datasheet.pdf