Microchip Technology PIC12F617-E/MF
PIC12F617-E/MF picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F617-E/MF
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
Datasheet Download
PIC12F617-E/MF.pdf
Availability of PIC12F617-E/MF
QUANTITY
PIC12F617-E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F617-E/MF
Internal Part NumberEIS-PIC12F617-E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginMold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O5
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F617-E/MF
Related LinksPIC12F6, PIC12F617-E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F617-E/MF Details Description
Related parts for PIC12F617-E/MF
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
OPTO SENSOR STD 5MM PNP ON datasheet.pdf
CIR BRKR datasheet.pdf
BGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
RES 47K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
8200UF 100V 40X50 datasheet.pdf