Amphenol Aerospace Operations MS27484T20B41S
MS27484T20B41S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T20B41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T20B41S.pdf
Availability of MS27484T20B41S
QUANTITY
MS27484T20B41S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T20B41S
Internal Part NumberEIS-MS27484T20B41S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T20B41S
Related LinksMS27484, MS27484T20B41S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T20B41S Details Description
Related parts for MS27484T20B41S
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CAP CER 2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMA datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR MEL 310 MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 17MM datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf