Amphenol Aerospace Operations MS27484T22A2S
MS27484T22A2S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T22A2S
Brief Description
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484T22A2S.pdf
Availability of MS27484T22A2S
QUANTITY
MS27484T22A2S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T22A2S
Internal Part NumberEIS-MS27484T22A2S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions85
Shell Size - Insert22-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T22A2S
Related LinksMS2748, MS27484T22A2S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T22A2S Details Description
Related parts for MS27484T22A2S
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8:1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 44POS datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.304. FOR 4LV datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf