Amphenol Aerospace Operations MS27484T24F35PD
MS27484T24F35PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27484T24F35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484T24F35PD.pdf
Availability of MS27484T24F35PD
QUANTITY
MS27484T24F35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484T24F35PD
Internal Part NumberEIS-MS27484T24F35PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484T24F35PD
Related LinksMS27484, MS27484T24F35PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484T24F35PD Details Description
Related parts for MS27484T24F35PD
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
TAPE ACRYLC FOAM 1/2" X 4YD datasheet.pdf
LED COOL WHITE 72CRI 4LCC datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 100' TNCM TNCF datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V C0G 1206 datasheet.pdf
EMITTER UV 390NM 500MA WFDFN datasheet.pdf