Amphenol Aerospace Operations MS27496E15B18PC
MS27496E15B18PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E15B18PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27496E15B18PC.pdf
Availability of MS27496E15B18PC
QUANTITY
MS27496E15B18PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E15B18PC
Internal Part NumberEIS-MS27496E15B18PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E15B18PC
Related LinksMS27496, MS27496E15B18PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E15B18PC Details Description
Related parts for MS27496E15B18PC
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RECEPT 78POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 8MM datasheet.pdf