Amphenol Aerospace Operations MS27496E21B16PA
MS27496E21B16PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27496E21B16PA
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27496E21B16PA.pdf
Availability of MS27496E21B16PA
QUANTITY
MS27496E21B16PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27496E21B16PA
Internal Part NumberEIS-MS27496E21B16PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27496E21B16PA
Related LinksMS27496, MS27496E21B16PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27496E21B16PA Details Description
Related parts for MS27496E21B16PA
HEADER OPEN SLOTTED .400 24POS datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFF 5MV/G 6MLP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FILTER GEN PURPOSE/SGL PHASE 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CABLE DVI(18+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
CABLE 50COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .050 THRUHL datasheet.pdf