Bel Fuse Inc. SC1210-391
SC1210-391 picture photo
Mfg. Part Number
SC1210-391
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 110MA 22.1 OHM
Datasheet Download
SC1210-391.pdf
Availability of SC1210-391
QUANTITY
SC1210-391 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1210-391
Internal Part NumberEIS-SC1210-391
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1210
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation60mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)22.1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1210-391
Related LinksSC121, SC1210-391 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1210-391 Details Description
Related parts for SC1210-391
CONN HEADR BRKWAY .100 64POS STR datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES 34 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.05A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 3POS 6MM datasheet.pdf