Amphenol Aerospace Operations MS27497E10A98SA
MS27497E10A98SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E10A98SA
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E10A98SA.pdf
Availability of MS27497E10A98SA
QUANTITY
MS27497E10A98SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E10A98SA
Internal Part NumberEIS-MS27497E10A98SA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-98
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E10A98SA
Related LinksMS27497, MS27497E10A98SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E10A98SA Details Description
Related parts for MS27497E10A98SA
RES ARRAY 7 RES 12K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 146MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
IC AMP RF N-CH 30V 50MA TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DSUB 25X3 M PCR/A G50 50OHM T datasheet.pdf