Stackpole Electronics Inc. RNCP0603FTD6K04
RNCP0603FTD6K04 picture photo
Mfg. Part Number
RNCP0603FTD6K04
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0603
Datasheet Download
RNCP0603FTD6K04.pdf
Availability of RNCP0603FTD6K04
QUANTITY
RNCP0603FTD6K04 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCP0603FTD6K04
Internal Part NumberEIS-RNCP0603FTD6K04
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.059" L x 0.031" W (1.50mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCP0603FTD6K04
Related LinksRNCP060, RNCP0603FTD6K04 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCP0603FTD6K04 Details Description
Related parts for RNCP0603FTD6K04
CONV DC-DC 10W 24VIN 12VOUT SGL datasheet.pdf
FIXED IND 30MH 5A 230 MOHM CHASS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TIP SCREWDR .125" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 15POS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC XTAL 50MHZ 6CLCC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf