Amphenol Aerospace Operations MS27497E12F3P
MS27497E12F3P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E12F3P
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E12F3P.pdf
Availability of MS27497E12F3P
QUANTITY
MS27497E12F3P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E12F3P
Internal Part NumberEIS-MS27497E12F3P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E12F3P
Related LinksMS2749, MS27497E12F3P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E12F3P Details Description
Related parts for MS27497E12F3P
SWITCH 3 POS DIP RECESSED UNSLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf