Amphenol Aerospace Operations MS27497E16B42P
MS27497E16B42P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16B42P
Brief Description
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16B42P.pdf
Availability of MS27497E16B42P
QUANTITY
MS27497E16B42P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16B42P
Internal Part NumberEIS-MS27497E16B42P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16B42P
Related LinksMS27497, MS27497E16B42P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16B42P Details Description
Related parts for MS27497E16B42P
CAP FILM 0.027UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf