Vicor Corporation V110A28E400BS
V110A28E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V110A28E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V110A28E400BS.pdf
Availability of V110A28E400BS
QUANTITY
V110A28E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A28E400BS
Internal Part NumberEIS-V110A28E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A28E400BS
Related LinksV110A2, V110A28E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A28E400BS Details Description
Related parts for V110A28E400BS
JUMPER-H1501TR/A3048Y/H1501TR 2" datasheet.pdf
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
10X2 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 22MM datasheet.pdf