Amphenol Aerospace Operations MS27497E16B42PA
MS27497E16B42PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16B42PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 42POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16B42PA.pdf
Availability of MS27497E16B42PA
QUANTITY
MS27497E16B42PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16B42PA
Internal Part NumberEIS-MS27497E16B42PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions42
Shell Size - Insert16-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16B42PA
Related LinksMS27497, MS27497E16B42PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16B42PA Details Description
Related parts for MS27497E16B42PA
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 32MHZ RRO 8HMSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-A MALE 3M BLK datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BLINDING CAP JACK W/EYELET datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN 24VDC 22CFM 7.1W 40X28MM datasheet.pdf