Amphenol Aerospace Operations MS27497E18A32SA
MS27497E18A32SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E18A32SA
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E18A32SA.pdf
Availability of MS27497E18A32SA
QUANTITY
MS27497E18A32SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E18A32SA
Internal Part NumberEIS-MS27497E18A32SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E18A32SA
Related LinksMS27497, MS27497E18A32SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E18A32SA Details Description
Related parts for MS27497E18A32SA
CAP CER 390PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 5V SER 16-QSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf