Amphenol Aerospace Operations MS27497E20B41SLC
MS27497E20B41SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20B41SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27497E20B41SLC.pdf
Availability of MS27497E20B41SLC
QUANTITY
MS27497E20B41SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20B41SLC
Internal Part NumberEIS-MS27497E20B41SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20B41SLC
Related LinksMS27497E, MS27497E20B41SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20B41SLC Details Description
Related parts for MS27497E20B41SLC
RES SMD 6.19 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
INFRARED & ULTRASONIC CEILING SE datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 9W 3921 datasheet.pdf