Amphenol Aerospace Operations MS27497E20F41SA
MS27497E20F41SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E20F41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497E20F41SA.pdf
Availability of MS27497E20F41SA
QUANTITY
MS27497E20F41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E20F41SA
Internal Part NumberEIS-MS27497E20F41SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E20F41SA
Related LinksMS27497, MS27497E20F41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E20F41SA Details Description
Related parts for MS27497E20F41SA
TRANS PNP 300V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 121 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN RED datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf