Amphenol Aerospace Operations MS27497E24F2P
MS27497E24F2P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E24F2P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E24F2P.pdf
Availability of MS27497E24F2P
QUANTITY
MS27497E24F2P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E24F2P
Internal Part NumberEIS-MS27497E24F2P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions100
Shell Size - Insert24-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E24F2P
Related LinksMS2749, MS27497E24F2P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E24F2P Details Description
Related parts for MS27497E24F2P
IC SW PWR HISIDE 2CH TO-220AB/7 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 250V 12A TO220AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 9V OUT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 26AWG GRY 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf