Amphenol Aerospace Operations MS27497T10F5SC
MS27497T10F5SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T10F5SC
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T10F5SC.pdf
Availability of MS27497T10F5SC
QUANTITY
MS27497T10F5SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T10F5SC
Internal Part NumberEIS-MS27497T10F5SC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert10-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T10F5SC
Related LinksMS27497, MS27497T10F5SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T10F5SC Details Description
Related parts for MS27497T10F5SC
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL OD 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1606 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN DIN RAIL 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RH INSERTION BLADE AM7275123 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf