Amphenol Aerospace Operations MS27497T12A8S
MS27497T12A8S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T12A8S
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T12A8S.pdf
Availability of MS27497T12A8S
QUANTITY
MS27497T12A8S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T12A8S
Internal Part NumberEIS-MS27497T12A8S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T12A8S
Related LinksMS2749, MS27497T12A8S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T12A8S Details Description
Related parts for MS27497T12A8S
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 7.5NS 64VQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 395MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf