Amphenol Aerospace Operations MS27497T16B99PBLC
MS27497T16B99PBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T16B99PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27497T16B99PBLC.pdf
Availability of MS27497T16B99PBLC
QUANTITY
MS27497T16B99PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T16B99PBLC
Internal Part NumberEIS-MS27497T16B99PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T16B99PBLC
Related LinksMS27497T, MS27497T16B99PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T16B99PBLC Details Description
Related parts for MS27497T16B99PBLC
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 380MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
MIC MPIS 6 PORT DNET WITH LED datasheet.pdf
HA.16.SGD-LB.1.M20Z datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 16POS SMT datasheet.pdf