Amphenol Aerospace Operations MS27497T22A21P
MS27497T22A21P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T22A21P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T22A21P.pdf
Availability of MS27497T22A21P
QUANTITY
MS27497T22A21P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T22A21P
Internal Part NumberEIS-MS27497T22A21P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T22A21P
Related LinksMS27497, MS27497T22A21P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T22A21P Details Description
Related parts for MS27497T22A21P
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 4BIT N-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 6A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf