Amphenol Aerospace Operations MS27497T22B55S
MS27497T22B55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T22B55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T22B55S.pdf
Availability of MS27497T22B55S
QUANTITY
MS27497T22B55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T22B55S
Internal Part NumberEIS-MS27497T22B55S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T22B55S
Related LinksMS27497, MS27497T22B55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T22B55S Details Description
Related parts for MS27497T22B55S
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1.4MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 22POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf