Amphenol Aerospace Operations MS27497T24B24SDLC
MS27497T24B24SDLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24B24SDLC
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27497T24B24SDLC.pdf
Availability of MS27497T24B24SDLC
QUANTITY
MS27497T24B24SDLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24B24SDLC
Internal Part NumberEIS-MS27497T24B24SDLC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24B24SDLC
Related LinksMS27497T, MS27497T24B24SDLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24B24SDLC Details Description
Related parts for MS27497T24B24SDLC
TRANS NPN 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.38V SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLOCK ETHERNET SWITCH 16TSSOP datasheet.pdf
GDT 420V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Lighting 38-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 430MA 530 MOHM datasheet.pdf