Amphenol Aerospace Operations MS27497T24B29PA
MS27497T24B29PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24B29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497T24B29PA.pdf
Availability of MS27497T24B29PA
QUANTITY
MS27497T24B29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24B29PA
Internal Part NumberEIS-MS27497T24B29PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert24-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24B29PA
Related LinksMS27497, MS27497T24B29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24B29PA Details Description
Related parts for MS27497T24B29PA
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 570MA 840 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 61.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf