Amphenol Aerospace Operations MS27497T8B6A
MS27497T8B6A picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T8B6A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS27497T8B6A.pdf
Availability of MS27497T8B6A
QUANTITY
MS27497T8B6A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T8B6A
Internal Part NumberEIS-MS27497T8B6A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert8-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22M
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T8B6A
Related LinksMS2749, MS27497T8B6A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T8B6A Details Description
Related parts for MS27497T8B6A
WIRE MARKER B/Y .55-.98"20PC datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 5500 PF PI TYPE MIL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 40POS datasheet.pdf