Amphenol Aerospace Operations MS27499E14A18PLC
MS27499E14A18PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14A18PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
MS27499E14A18PLC.pdf
Availability of MS27499E14A18PLC
QUANTITY
MS27499E14A18PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14A18PLC
Internal Part NumberEIS-MS27499E14A18PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14A18PLC
Related LinksMS27499E, MS27499E14A18PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14A18PLC Details Description
Related parts for MS27499E14A18PLC
HINGE SET OF 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PCIE BUFFER 9 datasheet.pdf
RF EVAL KIT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 0.8MM SMD datasheet.pdf