Amphenol Aerospace Operations MS27499E14B15SB
MS27499E14B15SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E14B15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E14B15SB.pdf
Availability of MS27499E14B15SB
QUANTITY
MS27499E14B15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E14B15SB
Internal Part NumberEIS-MS27499E14B15SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E14B15SB
Related LinksMS27499, MS27499E14B15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E14B15SB Details Description
Related parts for MS27499E14B15SB
CONN HEADER 22POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.61A 58 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG CCR 45V 90MA DPAK datasheet.pdf