Amphenol Aerospace Operations MS27499E18A53PA
MS27499E18A53PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E18A53PA
Brief Description
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E18A53PA.pdf
Availability of MS27499E18A53PA
QUANTITY
MS27499E18A53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E18A53PA
Internal Part NumberEIS-MS27499E18A53PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E18A53PA
Related LinksMS27499, MS27499E18A53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E18A53PA Details Description
Related parts for MS27499E18A53PA
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 3N STD TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 40V 1.6A 8SOP datasheet.pdf
T3008, 2N/C+1N/O, FLEX 1 ACTUATO datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
PLUG INLINE 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
29 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf