Amphenol Aerospace Operations MS27499E18A66P
MS27499E18A66P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E18A66P
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E18A66P.pdf
Availability of MS27499E18A66P
QUANTITY
MS27499E18A66P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E18A66P
Internal Part NumberEIS-MS27499E18A66P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E18A66P
Related LinksMS27499, MS27499E18A66P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E18A66P Details Description
Related parts for MS27499E18A66P
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MPL60K datasheet.pdf
SURGE SUPP THYRISTOR 100V TO-92 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM20H/AE20M/HDM20H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 4POS datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf