Amphenol Aerospace Operations MS27499E18A66PA
MS27499E18A66PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E18A66PA
Brief Description
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E18A66PA.pdf
Availability of MS27499E18A66PA
QUANTITY
MS27499E18A66PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E18A66PA
Internal Part NumberEIS-MS27499E18A66PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert18-66
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E18A66PA
Related LinksMS27499, MS27499E18A66PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E18A66PA Details Description
Related parts for MS27499E18A66PA
GDT 500V 20KA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.6A 43.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 322MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
13W6 FE ANG_50 OHMS S4_BRACKET_C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf