Amphenol Aerospace Operations MS27499E18F53P
MS27499E18F53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E18F53P
Brief Description
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27499E18F53P.pdf
Availability of MS27499E18F53P
QUANTITY
MS27499E18F53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E18F53P
Internal Part NumberEIS-MS27499E18F53P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E18F53P
Related LinksMS27499, MS27499E18F53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E18F53P Details Description
Related parts for MS27499E18F53P
IC REG LDO 8V 1.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.14 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
NPN APP ON(NO) TOP DET 12MM datasheet.pdf