Amphenol Aerospace Operations MS27499E24F35S
MS27499E24F35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27499E24F35S
Brief Description
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27499E24F35S.pdf
Availability of MS27499E24F35S
QUANTITY
MS27499E24F35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27499E24F35S
Internal Part NumberEIS-MS27499E24F35S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27499E24F35S
Related LinksMS27499, MS27499E24F35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27499E24F35S Details Description
Related parts for MS27499E24F35S
CONN HEADER 30POS R/A LONG GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 600VAC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM RADIAL datasheet.pdf