Cornell Dubilier Electronics SK472M6R3ST
SK472M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SK472M6R3ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SK472M6R3ST.pdf
Availability of SK472M6R3ST
QUANTITY
SK472M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK472M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SK472M6R3ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK472M6R3ST
Related LinksSK472, SK472M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK472M6R3ST Details Description
Related parts for SK472M6R3ST
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A BNCM datasheet.pdf
CABLE 22POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSLLVDS SMD datasheet.pdf