Amphenol Aerospace Operations MS27500E12B35PA
MS27500E12B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27500E12B35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS
Datasheet Download
MS27500E12B35PA.pdf
Availability of MS27500E12B35PA
QUANTITY
MS27500E12B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27500E12B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27500E12B35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27500E12B35PA
Related LinksMS27500, MS27500E12B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27500E12B35PA Details Description
Related parts for MS27500E12B35PA
CONN HEADER .156 VERT 4POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 25COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf