Amphenol Aerospace Operations MS27500E16A99S
MS27500E16A99S picture photo
Mfg. Part Number
MS27500E16A99S
Brief Description
CONN PLUG 23POS RGHT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS27500E16A99S.pdf
Availability of MS27500E16A99S
QUANTITY
MS27500E16A99S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27500E16A99S
Internal Part NumberEIS-MS27500E16A99S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-99
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27500E16A99S
Related LinksMS27500, MS27500E16A99S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27500E16A99S Details Description
Related parts for MS27500E16A99S
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU USB EZ FX1 16KB 56VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 222 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 55POS .050 THRUHL datasheet.pdf